cofnijstrona głównadrukuj stronęmapa serwisu
Patron

„Plastuś to malutka pocieszka, co w piórniku bardzo lubi mieszkać

i każdemu życzy jak najlepiej, kto go tylko potrafi ulepić !”

Patronem naszego przedszkola jest Plastuś – bohater  książek Marii Kownackiej.

Plastuś to malutki ludzik z plasteliny, ulepiony przez Tosię, uczennicę pierwszej klasy, który mieszka w jej piórniku.

Przedszkole nasze swoją pełną nazwę jako Przedszkole nr 29 im. Plastusia uzyskało z ramienia Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego w dniu 03.10.1967 roku.

Główna uroczystość nadania imienia odbyła się w 10-tą rocznicę istnienia przedszkola. Odsłonięcia tablicy z nazwą przedszkola dokonał ówczesny inspektor S. Sajkowski w obecności przedstawicieli Kuratorium, rodziców i dzieci oraz zaproszonych gości. Wiadomość ta była dużym wydarzeniem, dlatego też swoje miejsce znalazła w chętnie czytanym  „Ekspresie Poznańskim”.

Pani Maria Kownacka w dowód sympatii przesłała dzieciom kilka książek ze swoim autografem. W 1973 roku napisała specjalnie dla naszego przedszkola „Marsz Plastusiowiaków”, który jest hymnem przedszkola i śpiewany jest podczas wszystkich ważnych uroczystości.

Kontakt z autorką dawał wszystkim współpracownikom zapał do dalszej pracy nad kształtowaniem u dzieci zamiłowania do przyrody ojczystej. Przez długi czas dzieci z naszego przedszkola prowadziły z autorką korespondencję, wysyłając swoje rysunki, w zamian otrzymywały odpowiedź z podziękowaniem w formie krótkich wierszyków.

W 1976 roku przedszkole otrzymało od Pani Kownackiej „Kodeks Plastusiowiaka” – z którym do dziś się nie rozstajemy, odtąd Plastuś jest z nami w czasie zabawy i nauki, pomaga być dobrym kolegą i opiekunem młodych, przypomina o właściwym stosunku do osób starszych i zgodnym współżyciu z cudownym światem przyrody.

Maria Kownacka  (1894 - 1982)

Była znaną i cenioną pisarką. Napisała wiele wspaniałych książek dla dzieci. Do najbardziej znanych należą: "Kukuryku na ręczniku", "Kajtkowe przygody" i "Rogaś z doliny Roztoki".

Dla dzieci z Plastusiowa, najbliższe są dwie książki: "Przygody Plastusia" i "Plastusiowy Pamiętnik".

Nowości

Jadłospis Aktualny jadłospis publikujemy w formie dokumentu pdf. Ze względu na brak możliwości wglądu w jadłospis w przedszkolu zamieszczamy jadłospisy na kolejne 4 tygodnie w miesiącu.
Wielkopolska Sieć Szkół Promujących Zdrowie
BIP